4xBLOCK
Koncept rješenja kampusa bazira se na stvaranju četiri hibridna bloka, zele-nim međuprostorima. Blokovi su kompaktni, tipologijski različiti, grupisani prema srodnimfakultetima. Blokovi su postavljeni na platformama , u kojima se nalaze podze-mne garaže i popratni sadržaji. Parter blokova je rezervisan za pješake, prožet trgovima, šetnicama, urbanim mobilijarom i različitim komercijalnim sadržajima cafe, restorani, trgovine, knjižnice... tvoreći jedan tipični gradski parter. Uz svaki blok nalaze se stambeni kapaciteti,a dijelovi fakultetskih objekata predviđeni su za smještaj gostujućih profesora i studenata.
Blokovi su međusobno povezani centralnom pješačkom stazom, amorfnog oblika koja ujedno prati tok rijeke i pove-zuje sve sadržaje.Kampus je prožet parkovima i zelenim tematskim zonama predviđenim za relaksaciju, a ujedno su rezervisani za buduće sadržaje. Unutar kampusa predviđene su i dvije zasebne zone : zona velikog parka, gdje je smještena i univerzitetska biblioteka ( unutar kojeg se stvaraju nove šetnice, zadržava postojeća šuma , park se otvara posjetiocima, i formira se vještačko jezero), druga zona je zona sporta – gdje je smješten i Fakultet za tjelesni odgoj i sport sa višenamjenskim salama, bazenima, terenima za nogomet, odbojku, rukomet i sl. Ove dvije zone su smještene na početku i kraju parcele namjenjene izgradnji , dok su između četiri hibridna bloka . Na zapadnoj strani predviđen je tehnički blok ( upravna zgrada, ambulanta, tehnička služba održavanja...)
U konačnici kampus treba da postane dio gradskog sistema i sraste sa postojećim strukturama.Prostorna koncentracija različitih naučnih disciplina dovodi do produktivnog susreta, rađanja novih ideja i preklapanja. Do tih susreta dolazi uglavnom vani, u prostorima zajedničkih sadržaja gdje dolazi do neformalnih susreta,razgovora, razmjene iskustva. Međuprostori su ključni elementi kampusa, oni mu omogućavaju vitalnost i živost . Zeleni prostori su poveznice i srce kampusa, koje je neophodno modelirati i programski oplemeniti.Odlukom Vlade FBiH bivša kasarna„Husein kapetan Gradaščević“ data je na raspolaganje Univerzitetu u Tuzli. Kasarna kao zasebna mikrocjelina u mentalnoj mapi građana je zabranjena zona, koju je neophodno otvoriti i povezati sa gradskim tkivom. Preduvjet za ostvarenje modernog umreženog kampusa na izoliranom gradskom području kao što je ovaj, je funkcionalna povezanost i infrastruktura.
Tim: Jasmin Sirčo, Zejd Kobilica, Evelin Jamaković, Berina Šahinović, Ilma Kobilica, Nejra Sirčo, Saradnici: Edin Dizdar (saobraćaj), Azra Orhan (hortikultura), Albin Tabak (fotografija)